Spring navigation over

Over Kristi Himmelfartsferien har domstolene spillet en hovedrolle i den aktuelle handelskonflikt. Handelsretten erklærede Trumps gengældelsestold ugyldig, men en appeldomstol har siden udskudt afgørelsen. Toldtarifferne gælder derfor stadig. Det ser ud til, at uanset hvad domstolene måtte beslutte, vil Trump finde smuthuller til at fastholde sin handelslinje.

På trods af den fortsatte usikkerhed har aktiemarkederne reageret positivt. Maj har budt på markante kursstigninger, og flere globale aktieindeks nærmer sig rekordniveauer. Det er opløftende – men vi skal samtidig være realistiske: Vi vurderer, at afkastet over det kommende år vil ligge lidt under det historiske gennemsnit. Prisfastsættelsen er høj, og vækstudsigterne er præget af betydelig usikkerhed.

Politikere og centralbanker vil formentlig gøre deres for at holde økonomien på sporet. I Danmark er markedet stærkt påvirket af de globale forhold, men regnskaberne viser fortsat en vis modstandsdygtighed i indtjeningen.

Afkastene over det kommende år bliver efter alt at dømme lavere end det, vi historisk har været vant til – men ikke nødvendigvis meget.