Gode råd om valuta

Valutakurser

Valutakort

Gode råd om valuta

For at sikre, at rejsen starter så godt som muligt, kan du klikke dig til nyttige informationer om en række landes pengeforhold.

Valutakurser på kontant valuta

Kursen er Sydbanks referencekurs hentet 24. marts 2017.
ValutaerDit salgDit køb
Australien, Australske dollar, AUD504,41549,41
Brasilien, Brasilianske real, BRL196,56247,56
Bulgarien, Bulgarske lev, BGN368,28392,28
Canada, Canadiske dollar, CAD499,77539,77
EU, Euro, EUR733,80757,30
Filippinerne, Filippinske peso, PHP12,7115,21
Forenede Emirater, Forenede emirater dirham, AED180,42197,42
Hong Kong, Hongkong dollar, HKD83,6294,62
Indonesien, Indonesiske rupiah, IDR0,040,06
Israel, Israelske shekel, ILS180,06201,06
Japan, Japanske yen, JPY5,996,31
Kenya, Kenyanske shilling, KES5,997,49
Kina, Kinesiske yuan renminbi onshor, CNY92,96106,96
Kroatien, Kroatiske kuna, HRK94,25105,25
Kuwait, Kuwait dinarer, KWD2078,452438,45
Malaysia, Malaysiske ringgit, MYR143,62168,62
Mexico, Mexikanske peso, MXN32,4141,41
New Zealand, New zealandske dollar, NZD462,84508,84
Norge, Norske kroner, NOK78,0282,28
Polen, Polske zloty, PLN168,22182,72
Rumænien, Rumænske lei, RON139,37172,37
Rusland, Russiske rubel, RUB11,0613,36
Saudi-Arabien, Saudi arabisk riyal, SAR173,54193,54
Schweiz, Schweiziske franc, CHF683,98703,98
Singapore, Singapore dollar, SGD471,72507,72
Sri Lanka, Sri lanka rupee, LKR3,845,24
Storbritannien, Britiske pund, GBP843,83881,83
Sverige, Svenske kroner, SEK75,4979,24
Sydafrika, Sydafrikanske rand, ZAR50,1660,16
Sydkorea, Sydkoreanske won, KRW0,560,66
Taiwan, Taiwan dollar, TWD21,3624,66
Thailand, Thailandske baht, THB18,7120,41
Tjekkiet, Tjekkiske koruna, CZK27,0328,33
Tyrkiet, Tyrkiske lira, TRY175,87203,87
USA, Us dollar, USD675,88703,38
Ungarn, Ungarske forint, HUF2,302,55

Valutakort

Skal du på ferie i udlandet, kan det være en rigtig god idé at have Sydbanks valutakort med på rejsen. Du kan nemlig få et overblik over valutakurserne, samtidig med at du har vigtige telefonnumre og dine egne tips - eller ting du skal huske - lige ved hånden.

Vælg det land, du skal rejse til, skriv evt. dine egne tips og notater, print kortet ud og fold det til kortformat, som markeret på printet

Mere information

Beregningerne er kun vejledende

Sydbank påtager sig intet ansvar for fejl og mangler i oplysningerne og beregningerne. Der kan ikke rettes erstatningsansvar mod Sydbank for eventuelle tab, der måtte opstå som følge af dispositioner, der er foretaget på baggrund af beregningen.

Hold fingeren kortvarigt på billedet for at gemme det på din telefon/tablet

×

Medbring mindst to kort på rejsen

Hav altid mindst to betalingskort med, når du rejser, hvis dit kort skulle blive beskadiget, spærret eller stjålet. Og herudover kan du også hæve mere.

Se, hvilke kort du kan få

Vær sikret på rejsen

Du er ikke længere dækket af det gule sundhedskort, når du rejser i udlandet. Derfor er det en god idé at have en rejseforsikring.

Mere om rejseforsikring