Godt tidspunkt for fast rente
Er du boligejer med et variabelt lån, kan du glæde dig over, at renten i øjeblikket er rekordlav. Samtidig er der ikke noget, der tyder på, at renten vil stige de næste 12 måneder. Alligevel er det faktisk nu, du bør overveje at lægge om til lån med fast rente, for både den korte og den lange rente er historisk lave.
Billigt nu – men måske dyrt på sigt
I første omgang vil et fastforrentet lån være dyrere end det variable, og det kan også godt ske, det vil fortsætte med at være det i både tre og fem år frem i tiden. Men på lang sigt kan det fastforrentede lån vise sig at være en rigtig god investering. Renten vil med meget stor sandsynlighed stige igen – vi ved bare ikke hvornår. Til gengæld kan det blive dramatisk, og vi kan risikere at få et renteniveau, der er højere end det, vi har set de sidste 10-15 år.
Mavefornemmelsen må råde
Om du vil vælge at udnytte de gunstige forhold nu til at gå fra variabelt til fastforrentet lån, er et spørgsmål om temperament. Mavefornemmelsen må råde, og selvfølgelig skal du som altid se på, om der er luft i økonomien til, at renten kan stige, hvis du har variable lån. Er du villig til at tage chancen, kan du være heldig at have meget billige variable lån et år endnu eller mere. Til gengæld er det langt fra sikkert, at du på et senere tidspunkt kan gå over til fastforrentede lån til en lige så gunstig rente som nu.